• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Stadiony FIFA World Cup 2022 to perełki budownictwa, ale na pewno nie zeroemisyjne

Opublikowano: 09-06-2022 Źródło: dezeen.com

Choć wokół organizacji mistrzostw w Katarze zgłaszane są liczne wątpliwości związane z brakiem poszanowania praw człowieka w tym kraju, a śledztwo dziennikarzy „The Guardian” wykazało, że ponad 6500 pracowników poniosło śmierć w trakcie budowy stadionów na mundial, powstałe areny są bez wątpienia jednymi z najbardziej imponujących przykładów budownictwa dla sportu.


Stadion 974 Fot. Najwyższy Komitet ds. Dostaw i Dziedzictwa / qatar2022.qa Stadion 974 Fot. Najwyższy Komitet ds. Dostaw i Dziedzictwa / qatar2022.qa
  • Organizacja FIFA World Cup 2022 w Katarze budzi wiele kontrowersji, szczególnie po publikacji raportu dotyczącego niemal niewolniczej pracy budowniczych stadionów
  • 8 aren wybudowanych od zera na Mistrzostwa świata w piłce nożnej 2022 to perełki budownictwa sportowego
  • Raport dotyczący neutralności węglowej puharu świata wykazał, że deklaracje organizatorów są kłamstwem

Wyróżnia je piękna estetyka, olbrzymie pojemności, a także innowacyjność. Wszystkie 8 obiektów jest klimatyzowane, a część posiada ruchome dachy. Jeden z nich, Stadion 974, został w całości wybudowany z 974 kontenerów i po mistrzostwach ma być totalnie zdemontowany. Pozostałe stadiony mają budowę modułową – przewiduje się, że po mundialu część trybun będzie rozebrana i przekazana krajom rozwijającym się lub wykorzystana w innych, lokalnych projektach.


Chcąc umilić trudny czas oczekiwania na mistrzostwa świata w piłce nożnej 2022, które rozpoczną się 21 listopada, co tydzień będziemy publikować fotogalerię dotyczącą jednego z ośmiu niesamowitych stadionów wybudowanych w Katarze specjalnie na to wydarzenie.

Al Bayt – namiot beduinów

Stadion Al Bayt powstał w Al Chaur (ok. 40 km na północ od Ad Dauhy) i swoją konstrukcją nawiązuje do tradycyjnego namiotu Beduinów - Bayt Al Sha’ar – skąd bierze nazwę. Poziome pasy ciągnące się wzdłuż ścian, tradycyjnie oznaczały plemiona i rody, do których należały namioty. Wystrój wewnętrzny areny także nawiązuje do tradycji ciepłą, czerwoną aranżacją – podobną do tych, które można znaleźć w dawnych namiotach.
Stadion Al Bayt w Katarze / fot. Najwyższy Komitet ds. Dostaw i Dziedzictwa / qatar2022.qa  Czytaj więcej na: https://inzynieria.com/fotogalerie/branzy/fotogaleria/10/2230,al-bayt-stadion-mistrzostw-swiata-fifa-world-cup-2022,fullscreen-30 © inzynieria.com Stadion Al Bayt w Katarze / fot. Najwyższy Komitet ds. Dostaw i Dziedzictwa / qatar2022.qa Czytaj więcej na: https://inzynieria.com/fotogalerie/branzy/fotogaleria/10/2230,al-bayt-stadion-mistrzostw-swiata-fifa-world-cup-2022,fullscreen-30 © inzynieria.com

Arena powstała na prostokątnym placu, na środku którego znajduje się okrągły, sztucznie usypany, 14-metrowy cokół. Ten podest również ma nawiązywać do tradycyjnych namiotów stawianych na pustyni, które rozpinane były na podwyższeniach.
Konstrukcja bryły stadionu-namiotu została zaprojektowana w taki sposób, by umożliwić chłodzenie latem i utrzymanie ciepła zimą. Między innymi dlatego zmieniono pierwotny kolor ścian zewnętrznych z czarnych na jasne.

Nie wiadomo ile kosztowała ponad trzyletnia budowa stadionu. Przed rozpoczęciem inwestycji organizatorzy podawali wycenę 770 mln € (wtedy 3,23 mld zł) ale podejrzewa się, że w rzeczywistości kwota była dużo większa.

Katarska ściema o neutralności węglowej

Organizatorzy Mistrzostw Świata FIFA 2022 w Katarze ambitnie zapewniali, że przeprowadzona przez nich impreza będzie pierwszym mundialem neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla. Po raz pierwszy w historii FIFA we współpracy z krajem gospodarzem opracowała wspólną strategię zrównoważonego rozwoju, w celu zapewnienia turnieju w pełni neutralnego pod względem emisji dwutlenku węgla.

Jednak opublikowany pod koniec maja raport organizacji non-profit Carbon Market Watch zaprzecza tym deklaracjom.  
Twierdzenia, że turniej będzie pierwszym w historii mistrzostwami świata w piłce nożnej neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla, są naciągan” i opierają się na „kreatywnej księgowości". Raport wykazał, że emisje z nowych obiektów Mistrzostw Świata, w tym stadionu Al Wakrah Zahy Hadid i stadionu Lusail opracowanego przez Foster&Partners, są do ośmiu razy wyższe niż podano we własnych obliczeniach emisji dwutlenku węgla organizatorów.

Budowa stadionu Al Janoub zaprojektowanego przez Zahę Hadid. Fot. Najwyższy Komitet ds. Dostaw i Dziedzictwa / qatar2022.qa
Budowa stadionu Al Janoub zaprojektowanego przez Zahę Hadid. Fot. Najwyższy Komitet ds. Dostaw i Dziedzictwa / qatar2022.qa

Ponadto w raporcie udowodniono, że systemy mające na celu kompensację niemożliwej do wyeliminowania emisji mają niski poziom integralności środowiskowej i są mało skuteczne.

CO2 – roczna produkcja Islandii mniejsza od emisji mundialu 2022

Wygłaszane twierdzenie o neutralności węglowej jest po prostu niewiarygodne – powiedział autor raportu, analityk Gilles Dufrasne. Dowody sugerują, że emisje z tego Pucharu Świata będą znacznie wyższe niż oczekiwali organizatorzy, a kredyty węglowe zakupione w celu zrównoważenia tych emisji prawdopodobnie nie będą miały wystarczająco pozytywnego wpływu na klimat – podsumował.

Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, Carbon Market Watch wyliczyło, że Mistrzostwa Świata w Katarze mają wyemitować 3,6 mln ton dwutlenku węgla. To o 1,5 miliona więcej niż zostało wyemitowanych podczas Mistrzostw Świata 2018 w Rosji i wiecej niż cała Islandia emituje w ciągu roku!
 

Przeczytaj także: Wrocławskie Centrum Sportu. Kluczowy krok w stronę budowy

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia